Braathensin Airbus-toiminnot konkurssiin
Ruotsalainen Braathens kertoo kaikkien Airbus-lentojensa keskeytyvän välittömästi, mutta ATR72-600 -lentojen jatkuvan muiden konserniyhtiöiden kautta.
Ruotsalainen Braathens International Airways AB on joutunut hakemaan konkurssia Airbus-toimintojensa osalta maksuvalmiuden puutteen vuoksi. Päätös merkitsee kaikkien Airbus-lentojen välitöntä keskeytystä. Suomalaisiin matkustajiin konkurssi vaikuttaa Apollomatkojen kautta, sillä Braathens lentää osan Apollomatkojen lennoista.
Konkurssihakemus koskee Braathens International Airways AB:tä ja Braathens Crew AB:tä, joissa on yhteensä noin 200 työntekijää, pääasiassa lentäjiä ja matkustamohenkilökuntaa.
Yhtiön hallitus päätti jo elokuun lopussa keskittää toimintansa kasvavaan ATR72-600 -potkurikonekalustoon ja ajaa Airbus-laivaston alas vaiheittain. Suunniteltu alasajo olisi vaatinut merkittävää lisärahoitusta, jota ei onnistuttu varmistamaan. Omistajat ovat sijoittaneet pandemian jälkeen yli 300 miljoonaa kruunua Airbus-toimintoihin, mutta kannattavuutta ei saavutettu.
Muu Braathensin toiminnot, kuten ACMI-lennot ATR72-600 -koneilla, jatkuvat normaalisti Braathens Regional Airlines AB:n ja muiden konserniyhtiöiden kautta.
Lähde ja kuva: Braathens
Jaa artikkeli:

