
Finnlinesin Suomi-Saksa-linjan aluksia uudistettu – tulossa myös kolme uutta laivaa
Finnstar, Finnlady ja Finnmaid ovat saaneet kesäksi uuden ilmeen.
Helsingin ja Travemünden välillä liikennöi kolme Finnlinesin rahti-matkustajalaivaa, Finnstar, Finnlady ja Finnmaid. Laivojen julkisia tiloja on uudistettu kevään aikana ja nyt ne toivottavat kesämatkustajat tervetulleiksi entistä viihtyisämmässä ilmeessä.
Laivojen uudistamisessa on keskitytty kahvila- ja lounge-alueiden sisustukseen sekä ulkokannen päivittämiseen.
”Olemme kuunnelleet asiakkaidemme kokemuksia ja palautteita, ja nyt Suomi–Saksa-linjan Star-luokan laivojemme julkiset tilat on uudistettu toiveiden mukaisesti”, kertoo Kristiina Uppala, Head of Customer Service of Passenger Services.

Uudistunut kahvila ja terassialue
Kahvila- ja lounge-alueen värimaailma päivitettiin vastaamaan nykypäivää. Istuimia uusittiin ja alueen sohvat verhoiltiin. Lisäksi kahvila-alueen ilmettä pehmennettiin matoilla. Ulkoterassin tunnelmaa kohennettiin uusimalla katteet – ja lisäksi katettu alue sai näyttävän tiikkikannen. Myös terassin kalusteet uusittiin.
”Terassille lisättiin monipuolisia istumapaikkoja, tuulelta suojaisia nurkkauksia sekä avointa tilaa merituulesta nauttiville”, Kristiina Uppala kertoo.
Samalla kahvilan tarjontaa päivitettiin entistä herkullisemmaksi ja monipuolisemmaksi. Kolmenkymmenen tunnin matkan aikana hyvällä ruoalla on iso merkitys, ja nyt valinnanvaraa riittää jokaiseen makuun niin kahvilassa, bistrossa sekä myös Mare Balticum -buffetravintolassa.
Uudistuksessa on hyödynnetty laivan alkuperäistä väripalettia, mutta tuotu mukaan raikkaita ja nykyaikaisia sävyjä. Lopputuloksena on seesteinen ja luonnonläheinen ympäristö, joka sopii täydellisesti meren rytmiin ja matkustajan mielentilaan. Sisätiloissa on uusittu pintoja ja kalusteita raikkaissa sinisen sävyissä ja luonnollisissa puun sävyissä.
Kesän 2025 sesonkia varten laivoilla on tarjolla monipuolista viihdettä, kuten esimerkiksi livemusiikkia.
Suomi–Saksa-linjalle uusia laivoja
Finnlines vahvistaa Suomi–Saksa-yhteyksiään ottamalla käyttöön kolme uutta alusta vuosina 2028–2029. Uusia Hansa Superstar -luokan alusten suunnittelua ohjaa vahva panostus mukavuuteen ja matkustuskokemukseen. Laivojen design perustuu Finnlinesin Superstar-luokan aluksiin, Finnsiriukseen ja Finncanopukseen, mutta tullaan mukauttamaan Suomi–Saksa-reitin tarpeisiin.
Uusien laivojen myötä nykyiset Star-luokan alukset siirtyvät palvelemaan yhtiön muita reittejä. Jatkuvat investoinnit laivastoon on olennainen osa Finnlinesin strategiaa, jonka tavoitteena on tarjota entistä parempia palveluita sekä rahtiasiakkaille että matkustajille.
Lähde ja kuvat: Finnlines
Lue myös: Finnlines tuo kolme uutta alusta Suomen ja Saksan väliseen liikenteeseen
Jaa artikkeli: