
GLO Hotel Sello liittyy Comfort-ketjuun ja vaihtaa nimensä
GLO Hotel Sello Espoossa liittyy 11.3.2025 Comfort-ketjuun ja vaihtaa nimensä Comfort Hotel Selloksi.
Tämän lisäyksen myötä Comfort vahvistaa läsnäoloaan Suomessa kolmannella hotellillaan. Suomessa peräti 68 % matkailijoista pitää kustannustehokkaiden lomaratkaisujen löytämistä statussymbolina, mikä on huomattavasti korkeampi osuus kuin muualla Pohjoismaissa.
Edullisen majoituksen kysyntä korkealla
Comfort Hotel -ketjuun kuuluu tällä hetkellä 43 hotellia Pohjoismaissa ja Liettuassa, ja se jatkaa laajenemistaan nopealla tahdilla. Vuonna 2024 ketju rantautui Suomeen kahdella hotellilla Helsinki-Vantaan lentoasemalla: vastavalmistunut Comfort Hotel Helsinki Airport ja Comfort Hotel Xpress Helsinki Airport Terminal.
Edullisten hotellien kysyntä on suurempi kuin koskaan. Kairos Future Travel Trend Reportin mukaan kiinnostus budjettihotelleja kohtaan Pohjoismaissa on kasvanut 89 % vuosien 2021 ja 2023 välisenä aikana.
Tämä kehitys näkyy erityisesti Suomessa, jossa 68 % matkailijoista pitää kustannustehokkaiden lomaratkaisujen löytämistä statussymbolina – selkeä ero muihin Pohjoismaihin, jossa keskiarvo on 47 %.
Comfort Hotel Sello sijaitsee Leppävaarassa
Comfort Hotel Sello sijaitsee Espoon Leppävaarassa, ja se on ollut osa Strawberry-konsernia vuodesta 2019 lähtien itsenäisenä hotellikonseptina. Se on suosittu valinta liikematkailijoille, urheilujoukkueille ja matkailijoille, jotka haluavat käyttää suuremman osan matkabudjetistaan muuhun kuin majoitukseen.
Comfort-ketjuun liittymisen myötä hotelli ja vaihtaa nimensä Comfort Hotel Selloksi. Samalla hotelli käy läpi kevyen uudistuksen, joka kattaa aulatilat, ravintolan ja huoneluokat, sekä uuden self check-in -aseman asentamisen. Lisäksi hotelliin avataan Comfort Deli, josta vieraat voivat kätevästi ostaa kevyttä lounasta tai välipaloja.
“Comfort Hotel Sellona haluamme tarjota sujuvan kokemuksen helpolla sisäänkirjautumisella, mukavilla huoneilla ja edullisella majoituksella Espoon sydämessä. Odotamme innolla saadessamme toivottaa tervetulleeksi vieraat, jotka arvostavat fiksua ja kestävää hotellivaihtoehtoa – tinkimättä laadusta ja palvelusta”, sanoo Comfort Hotel Sellon hotellinjohtaja Petri Uronen.
Lähde ja kuva: Strawberry
Jaa artikkeli: