
Mitä jos Suomi voittaa Euroviisut? Messukeskus kertoo olevansa valmis järjestelyvastuuseen
Helsingin Messukeskus kertoo olevansa valmis toimimaan Euroviisujen areenana ja ottamaan vastuun kisojen järjestämisestä ensi vuonna, jos Erika Vikman voittaa kilpailun tulevana lauantaina.
Messukeskuksen mukaan euroviisumatkailijat toisivat Helsingin alueella toimiville yrityksille asiakkaita, työllistäisivät ihmisiä ja loisivat verotuloja. Myös Helsingin hotellien täyttöaste saisi nostetta ja kaupunki kansainvälistä näkyvyyttä.
“Erika Vikmanin voitto olisi Helsingin etu. Euroviisujen kaltaiset suuret kansainväliset yleisötapahtumat ovat juuri sellainen piristysruiske, jota Helsinki ja Suomi talouskasvun vauhdittamiseksi tarvitsevat. Kilpailun järjestämiseen tarvittava infrastruktuuri on valmiina ja erinomaisessa kunnossa. Pääkaupunkiseudulla on tehty viime vuosina miljardiluokan investointeja hotelli-, ravintola- ja elämystarjontaan, ja ne odottavat käyttäjiään”, Helsingin Messukeskuksen markkinointi- ja viestintäjohtaja Lumia Ankkuri sanoo.
Viisujärjestelyjen kulut 25-35 miljoonaa euroa
Messukeskuksella on tarvittava kapasiteetti Euroviisujen järjestämiseen ja palvelujen tarjoamiseen. Sen korkeimpaan halliin voidaan rakentaa katsomo 9 000 viisufanille, ja kun seinät avataan vieraiseen halliin, tilaa on yhteensä jopa 20 000 katsojalle. Kesällä 2025 käyttöön otettava uusi 5 000-paikkainen liikuteltava areenakatsomo täydentää kokonaisuutta osaltaan.
Kilpailujen järjestämistä tukee myös Messukeskuksen sijainti erinomaisten yhteyksien äärellä ja suurten mediatalojen lähellä. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä on jo pitkään ollut maailmanluokan yritystapahtumien – kuten maailman tunnetuin startup-tapahtuma Slush ja liike-elämän päättäjien Nordic Business Forum – koti.
”Euroviisut olisi ainutlaatuinen mahdollisuus vahvistaa Helsingin tunnettuutta ja tuoda matkailuun kaivattua kasvua yhteistyössä alueen yritysten kanssa. Viime vuonna Malmössä Ruotsissa järjestetyt Euroviisut houkuttelivat alueelle yli 50 000 vierailijaa, ja tapahtumaviikon arvioitiin tuoneen alueelle jopa 32 miljoonaa euroa liikevaihtoa”, Helsingin matkailun neuvoa-antavan työryhmän puheenjohtaja ja Scandicin Suomen ja Euroopan COO Laura Tarkka toteaa.
Euroviisujen järjestäminen maksaisi arviolta 25–35 miljoonaa euroa. Kulut pitävät sisällään järjestämispaikan vuokran ja tuotannon, lavan ja tekniikan rakentamisen, televisiotuotannon, turvallisuuden ja logistiikan, euroviisukylän rakentamisen sekä kilpailun ohjeisohjelman tuottamisen.
Lähde ja kuva: Messukeskus