Helen Oksanen Travel Experts Swedenin verkostoon
Helen Oksanen on liittynyt itsenäisenä matkasuunnittelijana osaksi Travel Experts Swedenin kansainvälistä verkostoa.
Yli 25 vuoden kokemuksen matkailualalta omaava Helen Oksanen oli aloittaessaan Suomen ensimmäinen itsenäinen travel designer, ja hän on pyörittänyt omaa korkeatasoiseen räätälöityyn matkailuun keskittyvää yritystään Helen’s Journeysia vuodesta 2014.
Liittyminen nopeasti kasvavaan Travel Experts -verkostoon heijastaa laajempaa muutosta: host agency -malli on alkanut kiinnostaa myös vakiintuneita suomalaisia matkailualan asiantuntijoita.
”Suomen markkina on pieni, ja ryhtyessäni itsenäiseksi vuonna 2014 olin ensimmäinen laatuaan. Motivaationi oli yksinkertainen: halusin täyden vapauden rakentaa työelämäni omista lähtökohdistani ja toimia asiakkailleni mahdollistajana – työkaluna, jonka avulla he voivat olla omia itsejään”, Oksanen kertoo.
Oksanen on erikoistunut räätälöityyn luksusmatkailuun, erityisesti Afrikan safareihin sekä hyvinvointimatkoihin. Päätös liittyä Travel Expertsiin oli Oksasen mukaan puhtaasti strateginen.
”Yksitoista vuotta olen joutunut todistamaan osaamistani jatkuvasti. Travel Expertsissä minua viehätti ennen kaikkea välitön pääsy kansainvälisille markkinoille ja erityisesti Virtuoso-verkostoon. Tiedän, kuinka vaikeaa siihen on päästä, joten hyväksyntä on minulle vahva vahvistus siitä, että olen tehnyt oikeita valintoja”, hän sanoo.
Lähde ja kuva: Travel Experts Sweden
Artikkeli on ilmestynyt Ikkunapaikassa 1/2026
Jaa artikkeli: