Iltapäiväteetä ja Tiktokin inspiroimia makuja
Hyvä ruoka on erityisesti nuorten keskuudessa tärkeä syy lähteä laivalle. Tallink Silja panostaa ravintolatarjontaansa innovatiivisilla tavoilla.
Perinteinen laivabuffet pitää pintansa kautta vuosikymmenten. Se on instituutio, jonka perusjalka ei helposti huoju, ja joka on monelle yksi risteilymatkan tärkeimmistä elementeistä. Mikään ei kuitenkaan estä tekemästä asioita modernilla twistillä, kuten Tallink Siljan tuore vaikuttajamenu osoittaa.
”Vuoden alussa lanseerattiin aivan uusi tapa suunnitella Grande Buffet -ravintolan teemapöytä yhdessä somevaikuttajien ja heidän seuraajiensa kanssa”, kertoo Tallink Siljan viestintäjohtaja Marika Nöjd.
Buffetin teemapöydän suunnitteluvastuu annettiin kampanjan myötä viidelle ruokavaikuttajalle. Suomesta mukana ovat Joel Kiiskinen, Sonja Juntikka ja Melanié Rezé. Virosta valittiin Liisu Miller sekä Master Chef -voittaja Kristjan “Kohver” Jakobson.
Taustalla ovat kohderyhmän toiveet. Grande Buffet -ravintola nousi tärkeäksi syyksi lähteä laivalle 18–25-vuotiaille toteutetussa TikTok-kohderyhmäkuuntelussa.

Uusi Menu Nordic sai inspiraationsa saaristosta
Myös pidetty Menu Nordic on juuri uudistunut. Maaliskuusta syyskuulle Symphony, Serenade ja Baltic Queen tarjoilevat Silja Symphonyn keittiömestarien Joonas Kõrmin ja Katja Erikssonin luomaa viiden ruokalajin teemamenua. Menu vaihtuu kahdesti vuodessa ja tällä kertaa se saa inspiraationsa saaristosta.
”Pohjoismaisen saariston luonto, jossa meri ja metsät kohtaavat, on ehtymätön inspiraation lähde. Menun makumaailmasta löytyy muun muassa haukea, jokirapua, lammasta ja kantarelleja”, kertoo Joonas Kõrm.

Iltapäiväteetä Baltic Princessillä
Osa Itämeren ruokakonsepteista on yhteisiä, mutta myös omia erikoisuuksia löytyy. Baltic Princessin uniikki ruokaelämys on klassinen iltapäivätee, jota muut laivat eivät tarjoile.
Konsepti pitää sisällään kaikki perinteiset ainekset: haudutettua teetä pannussa, pieniä herkkuja kerrosvadilla ja tilauksesta myös lasi kuohuvaa iltapäivän iloksi. Iltapäiväteetä tarjoillaan Happy Lobster -ravintolassa joka päivä kello kolmesta viiteen.
Turun ja Tukholman väliä liikennöivä Baltic Princess houkuttelee matkustajia panostamalla vahvasti ruokatuotteeseen. Sen kokit voittivat jo toisen kerran konsernin sisäisen kokkikilpailun, kun Antti Asikainen ja Jussi Verronen nappasivat Vuoden 2025 Tallink Silja Line -kokki -tittelin. Kilpailu järjestettiin yhteistyössä Viron Kokkiyhdistyksen kanssa, ja yleisön edessä valmistettuja annoksia arvioi kansainvälinen tuomaristo. Voittajatiimin kolmen ruokalajin menu on tarjolla kaikilla Tallink Silja Linen laivoilla à la carte -ravintoloissa.
Artikkeli on julkaistu Ikkunapaikassa 2–3 / 2026
Jaa artikkeli: