Hyppää sisältöön
Lenni-Kalle Taipale
· Riikka Krenn

Lenni-Kalle Taipale uudisti mainosklassikon – tältä kuulostaa uusi Tjä-Tjä-Tjä-Tjäreborg

Tjäreborg on tänä vuonna toiminut Suomessa jo 60 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi yhtiön perinteinen mainossävel on saanut uuden soundin.

Yksi suomalaisen mainosmaailman tutuimmista jingleistä, Tjä-Tjä-Tjä-Tjäreborg, heräsi uuteen elämään pianisti ja säveltäjä Lenni-Kalle Taipaleen tuoreena sovituksena.

“Edellinen versio tästä oli kymmenen vuoden takaa ja halusimme juhlavuotemme kunniaksi puhaltaa tähän uutta elämää”, kertoo Tjäreborgin maajohtaja Jessica Virtanen.

Kuinka saada tuttu brändi kuulostamaan uudelta?

Jingle eli mainossävel on lyhyt, helposti muistettava musiikkikatkelma tai melodia, jota käytetään mainonnassa brändin tai tuotteen tunnistettavuuden vahvistamiseen.

Tjäreborgin kohdalla kysymys ei kuudenkymmenen toimintavuoden jälkee ollut enää siitä, että olisi saatava uutta tuotetta tunnetuksi, vaan enemmänkin monelle rakkaan brändin hienovaraisesta uudistamisesta.

Tjäreborgin 60-vuotisjuhlat
Lenni-Kalle Taipale kertoi uuden jinglen syntyprosessista Tjäreborgin 60-vuotisjuhlien juhlavieraille.

Säveltäjälle vapaat kädet

Tehtävä uuden sävelmän laatimiseksi ei ole Tjäreborgin kaltaisen kaikkien tunteman sävelen kohdalla helppo, mutta Lenni-Kalle Taipale tarttui haasteeseen. Prosessin luovat vaiheet hakivat välillä jotakin vahvemmin erilaista, mutta lopulta tie vei takaisin alkuperäisen äärelle.

“Sain varsin vapaat kädet, ja ideoimme prosessin aikana laidasta laitaan. Puiden seasta oli jo vaikea erottaa metsää”, kertoo Taipale.

“Lopulta ymmärsimme, että emme tarvitse kokonaan uutta, vaan tarvitsemme uuden sovituksen alkuperäisestä teemasta”.

Tjäreborgin ämpärit
Tjäreborg juhlisti kuuttakymmentä toimintavuottaan maaliskuisissa syntymäpäiväjuhlissa. Oranssit ämpärit olivat vuoden 2026 Matkamessujen hitti.

Alkuperäinen jingle syntyi sattumalta

Lopputulos ilahduttaa sekä tekijää että tilaajaa. Vaikka muutoksen tuloksena ei synnytetty täysin uutta kappaletta, on Tjäreborgin äänimaailma nyt päivitetty uuteen aikaan. Sovitus kunnioittaa alkuperäistä jingleä, mutta eroaa siitä kuitenkin riittävällä ja modernilla tavalla.

“Oikeat soittimet ja Jepa Lambertin vokaalit tekevät ison eron”, toteaa Taipale.

Tältä se kuulostaa – voit kuunnella Tjäreborgin uuden jinglen klikkaamalla alta.

Alkuperäinen versio syntyi vuonna 1981 sattumalta. Tjäreborgin tv-mainoksen kuvauksissa esiintyvän mieshenkilön oli hankala sanoa sujuvasti nimeä Tjäreborg, ja moniin otoksiin tallentui tsä-tsä-tsäreborg. Alkuperäisestä suunnitelmasta poiketen se päätettiin jättää tv-mainokseen.

Yli 40 vuotta sitten puolivahingossa syntynyt sanonta jatkoi elämäänsä vuosikymmenien ajan tv- ja radiomainoksissa, ja sen tuntee lähes jokainen suomalainen. Tuore sovitus on nyt käytössä ja sanonta jatkaa elämäänsä uuden muodon saaneena.

Kuvat: Piikkikasvi, Riikka Krenn


Riikka Krenn
Riikka Krenn

Riikka Krenn on Ikkunapaikan päätoimittaja, joka seuraa matkailualan tapahtumia tarkalla silmällä ja uteliaalla mielellä.