Hyppää sisältöön
Matkalaukku tiellä
· Ikkunapaikka

Petosepäily: KKV saanut useita ilmoituksia jyväskyläläisestä yrityksestä

KKV pyytää poliisia tutkimaan Melissa Travelin toimintaa. Yhtiö on myynyt kymmenien tuhansien eurojen arvosta matkapaketteja ilman asiaankuuluvia vakuuksia.

Kilpailu- ja kuluttajavirasto pyytää poliisia tutkimaan, ovatko matkanjärjestäjä Melissa Travel ja sen vastuuhenkilöt syyllistyneet rikoslain mukaiseen matkapalvelurikokseen ja petokseen.

Melissa Travel on KKV:n saamien kuluttajailmoitusten mukaan myynyt matkapaketteja ilman, että se on asettanut lain vaatimaa vakuutta. Vakuuden tarkoitus on turvata matkustajien rahat yrityksen maksukyvyttömyyden varalta.

Myyntikanavana sosiaalinen media

Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) on saanut useita ilmoituksia kuluttajilta, jotka ovat ostaneet Facebookin kautta matkapaketin Melissa Travelilta syyskuun 2025 jälkeen.

Helmikuun 2026 puolessa välissä yritys on ilmoittanut osalle kuluttajista yrityksen maksukyvyttömyydestä, jolloin moni on jäänyt ilman maksamiaan matkapalveluja. Osalle ongelmat ovat tulleet tietoon vasta matkalla, jolloin he ovat joutuneet maksamaan esimerkiksi hotellimajoituksia uudestaan suoraan hotellille saamatta korvauksia Melissa Travelilta.

Koska Melissa Travel ei ollut ilmoittautunut KKV:n ylläpitämään matkanjärjestäjien vakuusrekisteriin eikä asettanut lain vaatimaa vakuutta, kuluttajat ovat todennäköisesti menettäneet rahansa.

Matkoja myyty maksukyvyttömyydestä huolimatta – summa voi vielä nousta

Yksittäisten kuluttajien kohdalla KKV pyytää poliisia tutkimaan, onko kyseessä petos. Melissa Travel on myynyt uusia matkapaketteja sekä hotellimajoituksia ja perinyt niistä täyden maksun etukäteen, vaikka se on jo aiemmin ilmoittanut osalle kuluttajista, ettei heidän ostamiaan matkapaketteja voida toteuttaa maksukyvyttömyyden vuoksi.

Melissa Travel ja sen vastuuhenkilöt ovat hankkineet itselleen oikeudetonta taloudellista hyötyä erehdyttämällä kuluttajia ostamaan tuntuvan hintaisia matkapaketteja, kun aiemmista sopimuksista on jo aiheutunut kuluttajille taloudellista vahinkoa.

KKV:n kuluttajilta saamien tietojen perusteella Melissa Travel on myynyt 22.9.2025–25.3.2026 välisenä aikana matkapaketteja yhteensä ainakin 42 500 euron arvosta. Osa myydyistä palveluista on mahdollisesti toteutunut, mutta saatujen kuluttajailmoitusten mukaan kuluttajat ovat kärsineet vahinkoa vähintään 13 000 euron edestä saamatta jääneinä matkapalveluina tai matkapaketteina. Summa voi olla huomattavasti suurempikin, sillä viraston saamat kuluttajailmoitukset ovat usein vain pieni osa kokonaisuudesta. Useat kuluttajat ovat jo tehneet oman rikosilmoituksensa poliisille yrityksen toiminnasta.

Julkisten yritystietojen mukaan Melissa Travel on rekisteröity jyväskyläläiseen osoitteeseen. Yritys on toiminut myös nimellä Karelian Diamond Tours. Yritys on rekisteröity vuonna 2012, ja se on sittemmin lopettanut virallisen toimintansa.

Myyjän tiedot voi tarkistaa vakuusrekisteristä

Kuka tahansa voi tarkistaa matkanjärjestäjän vakuustiedot julkisesta rekisteristä. Kaikki KKV:lle vakuuden asettaneet matkanjärjestäjät löytyvät viraston ylläpitämästä julkisesta vakuusrekisteristä. Sivulta www.vakuusrekisteri.fi voit hakea matkanjärjestäjiä joko toiminimellä, aputoiminimellä tai Y-tunnuksella.

Jos yritys ei ole asettanut lain vaatimaa vakuutta, matkustaja ei voi hakea korvausta maksukyvyttömyystilanteessa KKV:stä. Kaikki Melissa Travelille rahansa menettäneet kuluttajat voivat tehdä asiasta rikosilmoituksen poliisille.

Lähde: KKV


Ikkunapaikka
Ikkunapaikka

Uutisvinkit ja palaute Ikkunapaikan toimitukselle: [email protected].