Hyppää sisältöön
Sakari Romu
· Leena Aalto

In memoriam: Sakari Romu

Suomeen on saapunut suru-uutinen. Finnairilla pitkän uran tehnyt Sakari Romu on kuollut
sairauskohtaukseen Tokiossa.

Vuonna 1959 syntynyt Sakari, Sakke, Romu aloitti Finnairissa 1980-luvun alussa ensin keskuspaikkavaraamossa ja sitten Top Clubin palveluksessa, edeten sieltä eri tehtäviin Finnairissa.

Sakari Romu muutti perheensä mukana neljävuotiaana Japaniin, missä hän asui 11 vuotta Kiotossa ja
Otsussa. Japanin kieli ja kulttuuri olivat iso osa hänen persoonaansa, ja kun hänet vuonna 2009
nimitettiin Japanin myyntiyksikön päälliköksi, hän iloitsi päästessään takaisin henkiseen kotiinsa. Romu vastasi Japanin myynnistä viitisen vuotta, jonka jälkeen hän toimi muun muassa Philippine Airlinesin Japanin maajohtajana sekä johtotehtävissä Air Asia Japanissa ja Air Asia X-yhtiössä.

Romu palasi Finnairin palvelukseen vuonna 2022, vastaten ensin Kiinasta, mutta koronarajoitusten vuoksi hänen asemapaikakseen tuli pian Intian Delhi. Sieltä hän siirtyi vuoden 2024 alussa takaisin toiseen kotimaahansa Japaniin General Manageriksi. Eläkeikään Romu olisi päässyt tulevana syksynä.

Missä tahansa Sakari Romu kulki, hän oli kuin kala vedessä. Nuoruudessaan Japanissa hän oli
imenyt itseensä erilaisten kulttuurien ja ihmisten aidon kunnioituksen. Hän oli vilpitön, positiivinen ja aina auttamassa apua tarvitsevia. Hänen innostavassa ja hauskassa seurassaan viihtyivät niin ystävät kuin työtoveritkin.

Ikkunapaikka ottaa osaa Sakarin perheen ja läheisten suureen suruun.
Sakaria jäävät syvästi kaipaamaan suuri joukko ystäviä ja kollegoita vuosien varrelta.

Leena Aalto
Sakarin kollega Top Clubin ajoilta

Leena Aalto

Ikkunapaikan konkari jo vuodesta 1998. Lehden pitkäaikainen päätoimittaja ja nykyinen advisor, joka seuraa edelleen tiiviisti matkailualan tapahtumia ja trendejä.