Suomen suurimmat matkailusivustot siirtyvät norjalaisomistukseen
Norjalainen Reisegiganten on ostanut Rantapallo Oy:n operoimien matkailusivustojen toiminnot.
Norjalainen matkailualan metahakuihin erikoistunut Reisegiganten laajentaa toimintaansa Suomeen. Yhtiö on ostanut Rantapallo Oy:n operoimien sivustojen Rantapallo.fi:n ja Napsu.fi:n toiminnan.
Toimintaa neljässä maassa
Reisegiganten on toiminut alalla yli 25 vuotta ja keskittyy erityisesti valmismatkojen ja äkkilähtöjen metahakupalveluihin. Yhtiöllä on toimintaa Norjassa, Ruotsissa, Tanskassa sekä Suomessa.
”Näemme Suomen markkinassa merkittävää potentiaalia. Tuomme suomalaiseen matkailukenttään osaamista erityisesti metahakupalveluiden kehittämisessä”, sanoo Reisegigantenin toimitusjohtaja Hans Christian Birkeland.
Reisegiganten operoi ennestään useita Pohjoismaissa tunnettuja palveluita, kuten restplass.no, sistaminuten.se, destination.se, afbudsrejser.dk sekä akkilahdot.fi.

Rantapallon pitkä historia
Jani Uljaksen vuonna 2007 perustama Rantapallo on kotimaisen matkailun verkkomedian ja hintavertailujen uranuurtaja, joka kerää parhaimmillaan jopa 700 000 kävijää kuukausittain.
Vuonna 2024 Rantapallo yhdistyi hakupalveluihin keskittyvän Napsun kanssa. Yhdessä sivustot tavoittavat noin miljoona suomalaista kuukaudessa. Merkittävä osuus suomalaisten matkaostoksista tehdään sivustojen hintavertailuja ja hakupalveluja käyttäen.
Rantapallon ja Napsun toiminnot ovat siirtyneet Rantapallo Oy:ltä liiketoimintakauppana Reisegigantenille 1.4.2026. Osapuolet eivät ole julkistaneet kauppahintaa.
Jaa artikkeli: