Kolumni: Ihanan inhottava markkinointi
Miltä tuntuisi tehdä työtä, joka ei ole ikinä valmista? Jossa valtava onnistuminen menee päivässä ohi? Työtä, joka on yrityksen keskeisin prosessi, mutta jota pidetään monesti pakollisena pahana? Jossa tuloksia pitäisi tehdä heti, mutta parhaat tulokset saavutetaan vain pitkällä aikavälillä? Tai jossa eilen vaivalla opitut kikat eivät enää huomenna toimikaan?
Markkinointi on kaikkea tätä ja paljon, paljon muuta.
Matkailumarkkinoinnissa nämä paradoksit korostuvat entisestään. Myymme näkymätöntä – kokemusta, jota asiakas ei voi etukäteen kokeilla tai palauttaa. Kilpailemme koko maailman kanssa, sillä jokainen kohde Balilta Berliiniin on vain muutaman klikkauksen päässä. Ja silti matkailupäätös on harvoin rationaalinen. Kukaan ei oikeasti tarvitse viikon lomaa Kanarialla, mutta käytämme tunteja vertaillen hotellien tähtiä ja etäisyyttä rannasta.
Järki vai tunne?
Tässä piilee markkinoijan mahdollisuus: voittava kampanja ei vakuuta järkeä vaan sytyttää tunteen. Se Instagram-kuva auringonlaskusta vuorten takana. Se video lapsen ensimmäisestä porokohtaamisesta. Algoritmit osaavat näyttää mainoksemme juuri oikeille ihmisille oikeaan aikaan, mutta markkinoijan täytyy osata kertoa tarina, joka saa ihmisen sulkemaan läppärin ja sanomaan: “Varataan.”
Modernin matkailumarkkinoijan on oltava myös moraalifilosofi. Miten markkinoida kaukokohteita lentohäpeän aikakaudella? Vastaus ei ole vaikeneminen vaan rehellisyys. Kerro konkreettisista teoista. Näytä, miten turistien rahat työllistävät paikallisia. Osoita, että matkailu voi suojella kulttuuria ja luontoa. Auta matkailijoita tekemään parempia valintoja.
Markkinointi auttaa ihmisiä löytämään hetkiä, jotka voivat muuttaa elämää, oli se sitten ensimmäinen ulkomaanmatka, häämatka tai se viimeinen yhteinen loma isovanhempien kanssa.
Matkailumarkkinointi haastaa joka päivä
Miksi markkinointi tuntuu työltä, joka ei ole koskaan valmis? Aina voisi tehdä enemmän, lisää, ja paremmin, ja maailma muuttuu koko ajan.
TikTokista tuli yhdessä yössä tärkeämpi kuin Facebookista. Pandemia muutti kaiken. ChatGPT muuttaa juuri nyt tapaa, jolla etsimme tietoa kohteista. Mutta juuri tässä piilee matkailumarkkinoinnin viehätys. Se haastaa joka päivä, pakottaa ajattelemaan uudella tavalla ja kokeilemaan rohkeasti. Se mittaa, millä tasolla yrityksen liiketoiminta oikeasti on.
Ymmärrän täysin niitä, joille markkinointi on se vihoviimeinen pakollinen paha, mitä liiketoiminnassa täytyy tehdä. Mutta ne, jotka näistä kaikista ongelmista huolimatta jaksavat yrityksissä innostua markkinoinnista, ovat kultaakin kalliimpia.
Jaa artikkeli: